Recenze - Předčítač

2. června 2016 v 20:50 | adminka |  Knihy

Recenze - Předčítač

Autor: Bernhard Schlink
Orig. název:The Reader
Pořadí v sérii: #-
Rok: 1995; v ČR 2009
Počet stran: 189
Nakladatelství: Prostor
Překlad: Tomáš Kafka

Příběh mladíka zamilovaného do mnohem starší ženy, o jejíž temné nacistické minulosti se dovídá teprve později, byl přeložen do sedmatřiceti jazyků a zfilmován. Jako vůbec první německá kniha se ocitl na vrcholu prestižního žebříčku bestsellerů New York Times.
Román německého spisovatele výmluvně ukazuje, jak těžké je v dnešním světě udržet integritu vlastního života ve všech souvislostech rodinných, milostných a mravních. Rekonstrukce osudového vztahu patnáctiletého Michaela Berga k o dvacet let starší Hanně Schmitzové osciluje mezi Proustovým uměním v nalézání trvalého detailu a Salingerovou otevřeností vůči klíčovému zážitku.(databazeknih.cz)
Příběh mladého, obyčejného patnáctiletého chlapce, kterého velmi zaujme starší žena.
Michael dostane žloutenku a zhroutí se na ulici, kde mu pomůže starší žena Hanna. Jakmile se Michael uzdraví, jeho matka na něj naléhá, aby koupil kytici a šel poděkovat Hanně. Jednoho dne přijde k ní domů, seznamuje se s Hannou a naváže s ní milostný poměr. Hanna si myslí, že je jen o pár let starší a mladík jí to nevyvrátí, užívá si vztahu s ní a je do ní čím dál víc zamilovaný. Hanna s mladíkem částečně manipuluje a využívá jeho lásky k ní aby od něj dostala, co chce.. Jednoho dne ale Hanna zmizí a z chlapce se stává troska. Po několika měsících se ale jejich cesty znovu střetnou...

POSTAVY:

Michael -
patnáctiletý kluk, který se poprvé v životě zamiluje
Hanna -

OBÁLKA:
Mám filmovou obálku, která se mi líbí. Kniha je malý paperback, který se vejde akorát do ruky. Nejedná se o obyčejný paperback, ale je podobně vytvořený jako má paperbacky Yoli. Jsem moc ráda, že mám knihu s filmovou obálkou, protože mám Kate Winslet moc ráda.

FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ:
Film jsem doposud neviděla ale mám ho na svém seznamu. Až si film zkouknu, určitě sem doplním svůj názor na něj.


MOJE HODNOCENÍ:
Do knihy jsem šla s nadšením, protože jsem se těšila na další příběh z retrospektivy, který mám ráda. Trailer na film mě o to více na knihu navnadil, ale je pravda, že mi vzal možnost představovat si hrdiny podle své vlastní faktasie. Ale už se stalo. Od knihy jsem očekávala temný a psychologický příběh z odbobí po druhé světové válce a mé očekávání zcela splnilo.

Hanna byla zvláštní žena, která měla své tajemství a vše řešila podle vlastního úsudku. Spolu s Michaelem udržovala zvláštní vztah. Michael mi přišel chvíli jako malý kluk, který byl Hannou zcela posedlý.

A závěr? Poté, co uběhlo několik let mi bylo Hanny i líto, a ten závěr jsem tak trošku čekala. Jinak to zkončit nemohlo.
Knihu bych doporučila všem, co zaprvé mají rádi Kate Winslet, za druhé co mají rádi světovou válku a období po nich, ale zároveň i těm, kteří mají v oblibě temné a psychologické příběhy.

75%

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama