Recenze - Divergence

25. června 2014 v 19:51 | adminka |  Knihy

Autor: Veronica Rothová
Orig. název: DIvergent
Rok: 2011
Počet stran: 344
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Radka Kolebáčová


"Nacházíme se v dystopickém Chicagu, kde je společnost rozdělena do pěti frakcí. Každá frakce se zaměřuje na jednu ctnost - Candor na upřímnost, Abnegation na obětavost, Dauntless na statečnost, Amity na mírumilovnost a Euridite na moudrost. Každý rok v předem určený den si všichni šestnáctiletí musí vybrat, které ze zmíněných ctností zasvětí zbytek svého života. Pro Beatrice tato volba znamená rozhodnutí mezi životem s rodinou a tím, čím je doopravdy. A to, co si vybere, nakonec překvapí i ji samotnou.

Během výcviku, který probíhá ve velmi konkurenčním duchu, si Beatrice zvolí nové jméno (Tris) a snaží se v novém prostředí najít místo, kam patří. A také si nějak utřídit své pocity vůči jednomu na jednu stranu fascinujícímu, ale na druhou stranu velmi nebezpečnému chlapci. Do toho všeho ji tíží jedno velmi zásadní tajemství, které (jak se později ukáže) může zachránit život všem, které miluje... ale také ji zničit."


Chicago v budoucnosti. Společnost se dělí do pěti frakcí - Neohroženost, Upřímnost, Odevzdanost, Mírumilovnost, Sečtělost.

Šestnáctiletá Tris žije s rodiči a bretrem v Odevzdanosti. Sama o sobě smýšlí, jako o sobecké dívce, protože necítí, že by měla v této frakci přetrvat. Zároveň však má velmi ráda svou rodinu. Její bratr Caleb je ztělesněním Odevdanosti. Lidé v této frakci žijí velmi prostě. Oblékají se do šedivého oblečení, jedí prostá jídla a celý čas pomáhají lidem co to potřebují. Do zrcadla se smějí podívat jen na nekolik málo sekund za pár měsíců.

V šestnácti letech chodí lidé na test, který určí, pro jakou frakci má jedinec vlohy. Tris se ho nejprve velmi bojí. Test probíhá tak, že do těla vpíchnou jistou látku, která u něj pak vyvolá simulaci. Tris ale nemá jednoznačný výsledek. Ta, jenž jí test provádí - Tori, jí sdělí, že je divergentní a že to nesmí nikomu říci, protože je to smrtelně nebezpečné.


Druhý den nastává obřad volby, kde si k Trisinimu překvapení Caleb zvolí Sečtělost. Sama si pak zvolí Neohroženost. Cítí se provinile, že všichni rodinu opustili, ale začíná svůj nový život. Hned na začátku zjišťuje, že život v této frakci není vůbec jednoduchý - je plný násilí, cvičení, kopanců a modřin. Brzy si ale i tu najde přátele - Christinu, Ala, Willa - také nováčky, jako je ona sama. Poznává zde i tajemného krasavce Čtyřku, jejich instruktora.

Tris je zprvu hodně slabá ale je odhodlaná na sobě pracovat. Postupně se začne zlepšovat. Ale i díky tomu si získá i pár nepřátel. Čtyřka jí začne vypomáhat a postupně se mezi nimi vztah změní v něco víc, ale doba je špatná a navíc, Tris je divergentní - takže nic není v pořádku...


Tris je šestnáctiletá dívka, která v průběhu prvního dílu nahlíží do světa dospělých. Začíná si uvědomovat co je skutečně špatné a co dobré. Sama ale učiní některá rozhodnutí, kterých později lituje. Sama sebe označuje za sobeckou ale i když její rozhodnutí nejsou vždy správná, je odvážná.

Čtyčka. Osmnáctiletý muž, který dělá instruktora v Neohzoženosti. Učí nováčky (ty, kteří se v této frakci nenarodili) bojovým uměním a taktice. Spolu s ním je tu ještě jeden istruktor - Eric, který učí ty, kteří se ve frakci narodili. Oproti Čtyřkovi je Eric chladný, tvrdý a nebojí se někoho zranit či dokonce zabít.

Jeanine vede Sečtělé. Je to žena tvrdá a neúprosná. Divergentní jedince nechává zabíjet, protože ráda řídí lidi, a divergentní lidi nedokáže ovlivnit.

Kniha je napsána z pohledu Tris. Je psaná v současnosti. Nejsou v ní složité popisy prostředí a složitě zdlouhavé rozhovory. Má rychlý spád. Začátek knihy je plný informací - ale musím uznat, že se ocitáme v budoucnosti a v ní nikdo neví, jaká bude. Od středu až do konce je plná dramau, dobrodružství, napětí, akčních scén, dokonce i romance se zde najde. A je zde i tolik nečekaných momentů...

Pro zajímavost, kniha se stala knihou roku a myslím, že zcela oprávněně.MOJE HODNOCENÍ:
Kniha se mi četla velmi dobře. Je psaná velice dobře a nechybí v ní nic. Líbili se mi charaktery postav, jejich osud. Také mě ovšem rozesmutněl osud některých postav. Takže osobně všem doporučuji.

100%

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Addie Addie | Web | 14. srpna 2014 v 22:32 | Reagovat

Viděla jsem film a ráda bych si přečetla i všechny knížky.

2 Sabča Sabča | E-mail | Web | 17. srpna 2014 v 18:08 | Reagovat

[1]: Knihy jsou skvělé :-) moc ti jě doporučuju :-) A film jsem viděla a byl hodně dobře zpracovaný podle knihy. Celá série je mou velmi oblíbenou :-) a doufám, že Veronica zase něco napíše

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama